Vlkodlak
Březen 1, 2016
0

U mnoha národů se setkáme s prastarým názorem, že duše člověka na sebe může vzít podobu vlka. Toto se stávalo zejména za úplňku, kdy nástávala dost bolestivá vlkodlačí proměna. Vlkodlaci jsou ve své vlčí podobě velmi nebezpeční. Běhávají bezpříčetně lesem a kolem vesnic a napadají pak každého, kdo se jim připlete do cesty. Měli i tu možnost proměňovat se v jiná zvířata jako v koně, krávu, psa, kočku a slepici. Ve své lidské podobě se však chovali zcela normálně až na občasné divné chování, nevysvětlitelná zranění, ospalost po úplňku apod.První zmínka o vlkodlacích se nachází ve starém ruském díle Slovo o pluku Igorově, kde se praví, že kníže Vseslav běhával v noci po okolí Kyjeva jako vlk a ráno se vracel. 

Jak se stát vlkodlakem? 

  • Už při narození – vlkodlakem se stává ten, kdo se narodí nohama napřed nebo se zuby a také když žena otěhotní s upírem.
  • Zakletím čaroděje – v takovém případě však vlkodlak nikomu neubližuje, naopak může lidem pomáhat v boji s upíry a jinými vlkodlaky.
  • Přímým pokousáním vlkodlaka – tento případ většinou býval nejčastější vzhledem k jejich agresivitě. Také stačilo vypít dešťovou vodu z otisku vlčí tlapy za úplňku.
  • Umrlci – umrlec se vlkodlakem stane pokud přes jeho hrob přeběhne kočka,pes,nebo kohout.

Horší už bylo když se někdo tohoto prokletí chtěl zbavit. To už tolik možností neměl. Údajně mohli postiženého zachránit blízcí, když ho poznali ve vlčí podobě a oslovili ho křestním jménem. V Litvě se zase věřilo, že určitým rituálem může vlkodlak své postižení předat na někoho jiného a tím se osvobodit. Pokud byl člověk vlkodlakem, protože spáchal nějaký hrozný zločin, k vysvobození musel být donucen přiznat své zločiny a být poraněn svěcenou kulkou.

Jak se bránit vlkodlakům?

Lidé za ten čas vymysleli také několik způsobů jak se před vlkodlaky bránit. Jelikož se i věřilo, že vlkodlaci jsou normálně nezranitelní, byly nalezeny i různé metody, jak jejich nezranitelnost překonat.

  • Mezi ně patřila například rostlina Vlčího moru, která vlkodlaky odehnávala. A člověk, který ji nosil u sebe mohl být v bezpečí před případnými útoky.
  • Používala se i různá zaříkání, rituály a modlitby, které měli opět bránit před vlkodlaky.
  • Vlkodlakovi bylo možno i ublížit pokud mu byly ukradeny šaty, které po proměně ve vlka někde nechal. Tím se nemohl proměnit zpět v člověka a navždy pak zůstal v podobě vlčí a jeho lidské tělo pak leželo bez známek života. Pokud by někdo s tímto tělem hýbal, vlkodlak by tak opět ztratil možnost vrátit se do svého těla. Čarodějové, kteří používali tuto metodu si byli nebezpečí vědomi, a proto kolem těla nechávali magické kruhy a kouzla k jeho ochraně.
  • K zabití vlkodlaka se muselo užít stříbrných nebo posvěcených zbraní čí střel. Posvěcené stříbro bylo proto nejúčinější. V lidské podobě byl ale vlkodlak normálně zranitelný jako člověk a stříbro na něj nemělo žádný vliv. Pokud se tedy podařilo vlkodlaka zabít, ať ve vlčí nebo lidské podobě, bylo s jeho tělem nakládáno jako s upířím.

Zanech komentář

Buď první kdo komentuje!


wpDiscuz