Upír
Březen 1, 2016
1

Zprávy a zmínky o upírech se nesly z různých částí světa už v nejrannějších kulturách, jako byla stará Babylonie, Persie, Indie…kde bylo upírství často spojováno a ďáblem a černou magií. U nás se v dávných dobách jmenoval morous podle své příbuzné můry. Rozdíl mezi těma dvěma byl, že zatímco u můry duše vylezla z živého člověka, tak u upíra duše musela opustit mrtvého. Mrtvola člověka-upíra se vyznačovala tím, že v hrobě nikdy nezetlela, naopak zůstala zcela zachovalá, jen mírně zčervenalá. O půl noci pak vylézala ven a hledala svou oběť, kterou by mohla vysát svými krvežíznivýmí špičáky. 

Vzhled

Byla to bytost bledé tváře se zapadlýma očima, s vyčnívajícími špičáky a dlouhými nehty. Vypadal skoro jako obyčejný člověk, který tak půl roku nespal a nejedl.   

Upíři jsou většinou nadpřirozeně rychlí a mrštní a je jim velmi těžké uniknout. Jejich oblíbenou potravou je dobytek, z nichž vysávají krev svými dlouhými špičáky. Nepohrdnou však ani krkem mladé nevinné dívenky, což jim na popularitě u lidí moc nepřidávalo.  

Před upírem je možno se chránit květy, nebo hlavičkami česneku, svěcenou vodou či krucifixem. Naštěstí existuje i zaručený způsob, jak se ho zbavit navždy. Stačí mrtvolu upíra vykopat a jeho srdce proklát dřevěným špičatým kůlem.

 

Upíři v historii

Legendy o upírech mají svůj původ na Balkáně. Za pravlast upírů je považována rumunská Transylvánie, hluboce zakořeněné příběhy o upírech bychom ale nalezli i v Maďarsku, Srbsku, Polsku, v Karpatech a také na Moravě. Teprve později se upíři dostali do Německa, Francie a posléze i Anglie. Všechny příběhy o nich mají reálný základ, ze kterého si vzal inspiraci i Bram Stoker při psaní Draculy. Mezi nejznámější představitele upírů patří:

 

     Vlad Tepes III.

Vše začalo kolem roku 1440, kdy se na území rumunského Valašska objevil rytířVlad III. A pustil se do boje s Turky blížícími se do Evropy. Vlad měl ve znaku zlatého draka. Drak se latinsky řekne ,,dracon“, horalé si to však přizpůsobili na dracul a začali tak Vladovi pro jeho odvahu říkat.

Ani odvaha ale nestačila na příval Turků, a tak nakonec Vlad Dracul rezignoval a na důkaz své pokory dal Turkům své dva syny Vlada a Radu.Výchova v tureckém zajetí na jeho synu Vladovi zanechala následky a deformovala jako osobnost. Vlad byl v zajetí svědkem turecké krutosti a mnohokrát viděl, jak Turci napichují své zajatce na zaostřené dřevěné kůly. Když pak z tureckého zajetí uprchnul a převzal po otci vládu nad Rumunskem, zavedl tyto praktiky i ve své zemi a stal se krutovládcem. Žebrotu např. vyřešil tak, že sezval všechny žebráky, pohostil je a po předkrmu je nechal v domě zavřít a hromadně upálit. Jeho nejoblíbenějším trestem ale bylo napichování lidí na kůly, mezi takto zabitými lidmi dokonce i obědval. Lidé mu říkali DRACULA – drakův syn, později se ale dočkal přezdívky Napichovač. Není divu, že se stal po smrti temnou legendou a ve vyprávění lidí upírem. 


     Elizabeth Bathory alias Čachtická paní

Transylvánský upír, jak ji titulují dějiny se narodila v 16.století. Datum její smrti je ale známa přesně – 21.srpna 1614 v prostřed hluboké černé noci, jak se na tuto osobnost sluší a patří. Její život provází přes 600 umučených a mrtvých dívek.

Tam, někde v prostřed Slovenska, se nachází malebná vesnička Sološnica a nad ní se tyčí trosky kdysi hrdého hradu – Pálavy, kudy kdysi kráčela Elizabeth. Rodina Báthoryů byl významný šlechtický rod, který měl moc nad celou střední a východní Evropou. Bohužel jsou pro jejich rod typické svatby mezi sebou v rodině, a tak nastává degenerace rodu. Nejsou tu vyjímky záchvatů, psychózy, ale také notorický sadismus. Elizabeth – neboli česky Alžběta byla podle historických pramenů krásná, zdravá, vysoká, štíhla a křehounká žena. Sama byla pyšná na svou krémovou pokožku. Její duše však byla zatížená krutostí, mstivostí a zcela bez citu.

Jako 15-ti letou ji provdali za Františka Nádašdyho a narodilo se jí 5 dětí. Tento sňatek jí dostal ještě výše na politickém a aristokratickém žebříčku. Po svatbě se z ní stává lady z hradu Csejthe, který je postaven hluboko v Karpatech (místo dnes známé pod názvem Transylvánie). Byla a je to naprosto nevzdělaná země, kde lidé pouze dřeli na svou obživu, byli prakticky zcela bez vzdělání. A zrovna zde vznikalo plno zkazek o jejím upírství, které měli mnohdy až nadpřirozenou podobu.

Mladá a krásná Elizabeth se začíná na osamělém hradě bez manžela nudit a podléhat depresím. Proto začíná podporovat pochybné umění, různé čarodějnictví, alchymisty. V zemi mezitím probíhala krutá válka, a tak si hraběnka zvykla slyšet sténání a řev raněných. Zrcadlo však ukazovalo stále zřetelnější stopy stárnutí – bylo jí 43 let a má se stát královnou Polska.

U Elizabeth se začínají projevovat morbidní ješitnost a sexuální zvrácenost, se kterou se vůbec netají. Jednou prý viděla mladou služku, jak se prohlíží v zrcadle. Zaťala nehty do jejího krku, ze žárlivosti a z pomsty. Sama sobě přísahala, že tam, kam dopadla krev, byla její pokožka mladší. Radovala se, že našla elixír mládí, který dokáže uchovat její krásu. Brzy zatáhla do své bizardní zábavy i Dorothu Szentes, která s pochybnými živly po nocích ve vesničkách loví vhodné dívky, aby se Elizabeth mohla následně vykoupat v jejich krvi.

To už se v okolí začalo cosi šeptat o hrůzném hradě. Nebylo však problém ještě nevzdělané vesničany udržet na uzdě něčím tajemným, nadpřirozeným. Elizabeth se ale stávala s přibývajícími obětmi čím dál neopatrnější, až se o ní začalo debatovat i v okolních sídlech a řeči o hrůzách dějících se v Csejthe se dostaly i do nejvyšších maďarských kruhů.

Aby byla záhada vyřešena, povolalo císařství hraběte Cuyorgyho Thurza, Elizabethina vlastního bratrance, aby zámek prozkoumal.V noci 30. Prosince 1610, vtrhly vojáci pod jeho velením do zámku. Naskytl se jim více než děsivý pohled. Mrtvá, vysátá těla dívek v hlavní hale, probodané služky a pod zámkem dalších asi 50 mrtvých těl. Štěstí mělo jen několik málo z nich, které vojáci vysvobodily z podzemních kobek. Během soudního procesu v roce 1611, bylo napočítáno kolem 650 obětí, které prošly Elizabethinou rukou. Všichni čtyři její spoluviníci byly odsouzeni k smrti, jediná Elizabeth byla císařem odsouzena k doživotnímu věznění ve svém zámku. Tam také o 4 roky později zemřela.

Zanech komentář

1 Komentář do "Upír"


Seřadit podle:   Nejnovější | Nejstarší | Nejlépe hodnocený
Host
jazelgo
5 měsíců 29 dnů před

Píšete tu pekné nezmysly. Hrad Csejthe je Čachtický hrad, ležiaci na Slovensku a od Transylvánie je vzdialený pekných pár stoviek kilometrov. Tá sa nachádza v Rumunsku a bola sídlom Vlada Draculu, čiže to máte dosť pomýlené. Takisto netuším prečo tu používate tvar mena Elizabeth, keď sa bežne v češtine používa tvar Alžbeta.

wpDiscuz