Šotek
Březen 1, 2016
0

Šotci byli malí škodolibí zlí skřítci přezdívaní také jako rarášci (o těch ale víme svoje ;-)). Často odnášeli klíče a ponožky a byli jim přisuzovány i ostatní poztrácené věci. Občas se dali přemluvit, aby udělali i dobrý skutek, ale i za tím se většinou skrývala nějaká lumpárna. Málokdy je někdo zahlédl, neboť přeskakovali ze stínu do stínu a o jejich skutečné podobě se můžeme dnes pouze dohadovat. Říká se, že šotci byli zoufale osamoceni a udělali by takřka cokoliv, aby získali oddaného přítele.

 

Šotek písařík

Tento druh šotků se odpradávna specializoval na kronikáře a nejrůznější písaře. Ty zlobil kaňkami, rozmazával písmenka co ještě nestihly zaschnout, lámal brka, tužky a péra, rozléval nádobky s inkoustem a tak bych mohla pokračovat dále ve výčtu lumpáren. Později s nástupem knihtisku rozšířil svůj arzenál lotrovin. Oblíbenou činností bylo například přehazovat písmenka v knihařských dílnách. Ani dnes šotek nezaspal dobu a můžete jej najít v inkoustových tiskárnach. Tam sedí a fouká na kartridže, aby rychle zaschly.

Šotek sice drží krok s dobou, ale ani na své původní dovednosti nezapomněl. Proto se s ním nejčastěji setkáme ve školách, kde uplatňuje své pradávné lotroviny. Prvňáčkům špiní sešity kaňkami, podkopává péra a popotahuje jim sešit v hodinách krasopisu. Starším žákům pak vkládá hrubky do diktátu, čímž drásá nervy nejedné češtinářce. Marně pak může žák vysvětlovat, že on je v tom nevinně. Málokterý učitel připouští existenci šotků a přitom je to jedno z mála srtašidel, které jsou vědecky podložené. Odborný medicínský název pro školního šotka písaříka je dysgrafie. Tak to zkuste raději s tímto názvem, až budete své češtinářce vysvětlovat množství chyb 😉

 

Šotek učitelský

Existují však osvícení učitelé, kteří si přítomnost šotků ve třídě moc dobře uvědomují. Ti se pak snaží šotky ze svých tříd vypudit a nebo ještě lépe pochytat. Takový chycený šotek v zajetí velmi rychle krotne a učitel jej může lehce vycvičit. A k čemu že se takový učitelský šotek cvičí? No přece k hledání taháků! Traduje se, že 3 takto vycvičení šotci odhalí během písemky až 80% taháků.

Zanech komentář

Buď první kdo komentuje!


wpDiscuz