Bubáci
Saunatonttu
Březen 1, 2016
0

Když jsem se za sychravého finského podzimu vrátila celá promočená a zmrzlá. Uši a ruce červené, z nosu mi teklo. No prostě tady bych si v takové situaci už chystala na to že si pár dní poležím s rýmou nebo chřipkou. Ale ve Finsku ne…tam se nebylo čeho bát. Stačilo si totiž zalést do sauny, šplouchnout dvě, tři lopatky vody na horké kameny a z rázu se ozvalo: „Sssss, ssssSSS, SSSsssss“ a Saunatonttu byl tady. Zhluboka se nadechl a vyfoukl na mě horký vzduch, kterým vyhnal všechnu zimu z těla ven. A spolu se zimou utekla i rýma a ostatní bacily. No co vám budu povídat, příjemně se sedí se Saunatonttuem v sauně. Navíc když venku mrzne.

To by tam tak člověk mohl vysedávat celé dny. A nebo Saunatonttuovi nastěhoval do sauny rovnou celou zimu! A to zas Saunatonttu ne, to on nedopustí. Jak už sedíte v sauně moc dlouho, Saunatonttu zase zasyčí, zase vydechne horký vzduch. Ale to už tam je takové horko, že se to vydržet nedá a musíte ze sauny utéct ven se zchladit.

Když se člověk venku ochladí třeba ve sněhu nebo studené vodě, můžete zpátky do sauny, kde vás Saunatonttu zase zahřeje. A tímto způsobem – že výhání člověka do zimy a pak láká zpátky do tepla – Saunatonttu lidi otužuje. Není divu že pak takový otužilý Fin ve zdraví přečká krutou zimu, kdy teploměr ukazuje -30 stupňů. Dokážete si představit takovou zimu? To mrzne tak, že když vyhodíte do vzduchu vodu, promění se ve sníh dřív než dopadne na zem! Taková je tam bývá zima.

A jak vlastně takový Saunatonttu vypadá? Já jsem ho poznala jako velkého žlutého ducha, ktery mohutným teplým dechem dokázel během chvilky zahřát celou saunu, ale často se zjevuje i jako nahatý, voustay trpaslík. Jednoho Saunatonttu, který se podobal už trochu chlupatému trolovi jsme potkali daleko, daleko na finském severu. Bydlel v sauně uprostřed divočiny, široko daleko ani živáčka (budova ve tvaru indiánského týpi na obrázku vpravo). Asi neměl moc rád lidi. Když jsme vešli dovnitř něco nazlobeně zamumll a odešel. Za chvíli se však vrátil s dřívím, roztopil ve staré saunové peci a my se mohli po celém dni bloudění ve sněhu pořádně zahřát :)

 

 

Zanech komentář

Buď první kdo komentuje!


wpDiscuz