Näkii
Březen 1, 2016
0

Jak už jsem zmínila, Finsko je skutečným rájem všemožných strašidel, bubáků, duchů a démonů. Prvního bubáka, kterého jsme tu potkali byl Näkki. Bylo to jen pár set metrů od moderní vilové čtvrti a přesto to tam vypadalo jako bychom byli uprostřed divoké skandinávské přírody. A právě tam hned u břehu odpočíval Näkki

Näkki je finský vodník. Od našecho vodníka či hastrmana se liší hlavně vzhledem. Když odpočívá u břehu, jdou z něj vidět pouze jeho dlouhé zelené vlasy. Ty se nijak neliší od trsů vodních trav, kterými jsou břehy zdejších jezer porostlé. Nikým nerušen může takhle spát dlouhé hodiny, ne-li dny. Občas mu od úst uteče bublinka vzduchu (podle toho můžete Näkkiho taky odhalit). Näkki, na rozdíl od naších civilizovanějších hastrmanů, chodí nahatý. Ze předu je údajně celkem pohledný, ale zezadu ošklivý až běda. Kromě dlouhých zelených vlasů má i dlouhé fousy, ty pro změnu připomínají kořeny.

Näkki patří mezi nebezpečné a zlé strašidla. Velmi rád totiž topí malé děti. Oblíbil si taktiku svých britských kolegů: když uslyší poblíž břehů dětský křik, vyleze ven a promění se v nějaké zvíře. Klidně se popásá na břehu jezera a vyčkává na děti. Když děti objeví nebojácné mírumilovné zvířátko začnou si s ním hrát. Pak už jen stačí, aby mu vylezly na hřbet a on se s nimi rozeběhne hlubin. Pokud se stanete svědky něčeho takového, stačí prý vyslovit Näkkiho jméno, nebo modlitbičku a to jej zbaví moci.

Zanech komentář

Buď první kdo komentuje!


wpDiscuz