Čarodějnice
Březen 1, 2016
0

O čarodějnicích a čarodějkách můžeme obecně říci, že to jsou ženy zabývající se magii. Pod tímto termínem však najdeme nejrůznější vědmy, kartářky, hádačky budoucnosti a jiné „komerční čarodějnice“, ale také bylinkářky, léčitelky a ženy provozující nejrůznější čarovné rituály. Čarodějnice jsou většinou zlé a svými kouzly škodí, kdežto čarodějky provozují bílou magii čímž pomáhají.

Vzhled

Na rozdíl od ježibab, nemusí být čarodějnice staré a ošklivé. Svými čáry se mohou po staletí udržovat mladé a krásné. Dnes jsou nejčastěji popisovány jako ženy střední postavy, s rozcuchanými vlasy, špičatým kloboukem, oděny převážně v tmavých a potrhaných šatech. Typickou dovedností čarodějnic je lítání na košťatech.

carodejka02

Historie

 

V minulosti (15. – 18.století) byly čarodějnice pronásledovány a upalovány. Nešlo o skutečné čarodějnice, nýbrž o nevinné ženy, které se při výslechu na mučidlech přiznaly k čemukoli. Tyto vykonstruované procesy měly za úkol vystrašit lidi a upevnit tak moc církve.

Pálení čarodějnic patří k doposud velmi živým zvykům. Filipojakubská noc z 30.dubna na 1.května bývala jednou z magických nocí, kdy prý měly zlé síly větší moc než jindy. O půlnoci před sv. Filipem a Jakubem, kdy měly zlé síly moc škodit lidem, se daly nalézt četné poklady. Aby se hledající před silami bránil, musel mít při sobě květ z kapradí, svěcenou křídu a další předměty. Lidé věřili, že v povětří poletuje spousta čarodějnic, které se slétají na sabat. Proto se této noci říká „noc čarodějnic“.

Zanech komentář

Buď první kdo komentuje!


wpDiscuz